8 nejčastějších procesních bolístek, 2. díl - Když šéf firmu brzdí

19.04.2021

Když šéf firmu brzdí

V této oblasti často narážíme na lidské ego ještě více než jinde. To bývá na pozadí některých potíží a je skrytou brzdou. A jak se to projevuje? 

 Majitel, šéf nebo manažer firmy nedeleguje a uchyluje se k mikromanagementu. Proč? Protože si neuvědomuje, že nemůže všechno dělat sám, i když to dělá nejlépe, nemůže všechno rozhodovat, i když ví o všem nejvíce, nemůže vodit své lidi za ručičku, i když občas udělají nějakou chybu. Má pocit, že ostatním nemůže věřit, že se budou snažit pracovat tak jako on sám, že jedině on to udělá nejlépe. 

Sama jsem takového šéfa měla a to, že musel všechno po mě kontrolovat, všechno rozhodovat, ke všemu se vyjadřovat, bylo velmi demotivující a neuvěřitelně nás to všechny zdržovalo, protože jako správný šéf byl samozřejmě velmi vytížený. Obvykle takoví lidé přiznávají, že se bojí, že nebudou mít vše pod kontrolou, říkají, že nemohou zcela důvěřovat ostatním a také nechtějí před ostatními ukázat své případné slabiny jako např., že něco neumí tak dobře jako úzce specializovaní odborníci. Někdo si chce připadat užitečný, někdo zase potřebuje velké množství operativy, aby měl pocit, že se pořád něco děje. 

Úkolem šéfa ale není topit se v každodenní rutině a brzdit rozvoj firmy i svých lidí, ale soustředit se na strategické řízení, plánování, inovace, hledání nových obchodních příležitostí, péči o hodnoty, poslání a vizi, aby jimi firma opravdu žila a další oblasti, které budou organizaci posouvat dál. Toto se od něho automaticky a logicky očekává.

Jak firmu odbrzdit?

Nezáleží na tom, jak k takovému uvědomění, kdo dospěje, jisté ale je, že uvolnění otěží prospěje všem. Když zodpovědní lidé dostanou více pravomocí, začnou růst, práce je bude více bavit, nebudou jen pasivně čekat s rukama v klíně, jaký úkol dostanou a že ho po nich bude někdo stejně předělávat. Budou mít příležitost přicházet s nápady a zapojovat se více do dění ve firmě. 

Samotnému šéfovi se velmi často uleví, protože ze sebe sejme břímě, že se firma bez něho neobejde. Předpokladem k předání pravomoci (a tím práce a zodpovědnosti) jsou dobře zpracované procesy alespoň ve formě checklistů. Je to opět něco, čemu je třeba věnovat čas, ale je to investice. Je to o správném zadání a nastavení očekávaného výsledku. Když šéf neví přesně, co chce, a ještě dá k dispozici málo informací, nemůže být spokojen s výsledkem, který mu pracovníci předají. 

Delegovat se dá v několika úrovních od pečlivého a přesného zadání do všech detailů s výraznou kontrolou až po zadání, kdy veškeré rozhodování a výsledek už je ponechán na samotném pracovníkovi. Pokud někdo není z počátku schopen být zcela samostatný, protože na to nebyl zvyklý, je třeba je to učit postupně. Nelze čekat, že se lidé změní ze dne na den. 

V příštím dílu se podíváme to, kde jsou v procesech největší černé díry a jak se jich zbavit.

Napsáno pro nakladatelství FORUM s. r. o. , do časopisu Statutární zástupce firmy.

Naučte se pracovat s procesy jednoduše a efektivně. Začít můžete na workshopu Procesy, které vám ulehčí život

Chybí vám nadhled a máte pocit, že jste na to sami? Domluvte si nezávaznou konzultaci zdarma a společně se podíváme, jak vám co nejlépe a nejrychleji pomoci. Těším se na vás! 

Vytvořte si webové stránky zdarma!